O projekcie

„Widziane z Warszawy – ziemia świętokrzyska na przełomie XIX i XX stulecia w fotografii Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”, to projekt mający na celu ukazanie historycznego i zapomnianego krajobrazu historycznego dawnego województwa sandomierskiego. Krajobrazu, sprzed przemian i przekształceń, które doprowadziły do degradacji kulturowego kodu i zatarciu wielu historycznych pamiątek ziemi świętokrzyskiej. Pragniemy ukazać te, często nieistniejące świadectwa polskiej kultury, także tej codziennej i niedocenianej, która w największym stopniu została zniszczona. Chcemy w ten sposób ukazać bogactwo historyczne i kulturowe zakodowane na obszarze ziemi świętokrzyskiej i sandomierskiej. Będzie to także zbiorowy portret mieszkańców tej ziemi.

Fotografie pokazują świat w czasie zaborów. W tych obrazach przeszłości ślady rosyjskiej dominacji są obecne. Powinny one wybrzmieć jako memento, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Zakładamy, że projekt będzie ważnym elementem budowania tożsamości i pamięci w regionie świętokrzyskim.

Projekt składa się z trzech integralnych części: wystawy oraz dwóch wydawnictw książkowych.

 

W ramach tegorocznej edycji EDD zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Świętokrzyskie widoki”. Na ekspozycji pokazujemy ponad 80 zabytkowych, unikatowych i nieznanych fotografii z końca XIX i początków XX wieku ze zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, działającego w latach 1906-1944. Ilustracje ukazują obiekty zabytkowe (w tym takie, które dzisiaj już nie istnieją lub wyglądają inaczej), zabudowę wsi i miasteczek  ziemi świętokrzyskiej i sandomierskiej. Fotografie posiadają nie tylko walor dokumentalny, ale także artystyczny. W dużej mierze są to wysmakowane obrazy ale
i sytuacyjne scenki. Uwieczniono w nich osoby przypadkowe, często niskiej kondycji społecznej, które dzięki zbiegowi okoliczności i „oku” fotografa możemy – jako kolejne pokolenie – poznać. Różnorodność obiektów i postaci, uchwyconych  obiektywem aparatu w nie wyreżyserowanej formie stanowi cenne źródło informacji o minionej epoce i regionie dzisiaj nazywanym świętokrzyskim.

Wystawie towarzyszyć będzie promocja wydawnictwa albumowego, pt. „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”. Na jego łamach pokażemy ponad 150 fotografii o tyle pięknych, co będących świadectwem życia miasta na przełomie XIX i XX stulecia. Można na nich zobaczyć stan miasta u progu epoki elektryczności i pary, rosyjskich żołnierzy i urzędników, chłopskie zaprzęgi przyjeżdżające na targi, żydowskich kupców, eleganckie damy. Niektóre fotografie zapewne zaskoczą. Zapraszamy do wyprawy do Sandomierza sprzed przeszło wieku.

Wystawę promuje klip promocyjny:

 

Autorzy wystawy i książki: Tomisław Giergiel Piotr Jamski Wojciech Kalwat Lidia Ujazdowska

 

Termin:

Wernisaż wystawy pt. „Świętokrzyskie widoki” i prezentacja książki „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości” niedziela 18 września – godz. 15.00 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu (ul. Zamkowa 12)

Wystawa czynna: 17 września 2016 do 20 października 2016

W dniach 17-18 września – wstęp wolny.

Trzecim elementem jest publikacja książkowa, pt. „Świętokrzyskie widoki”. Na jej łamach pokażemy ponad 150 fotografii, na których będą ukazane miasta, miasteczka i wsie ziemi świętokrzyskiej”. Album planujemy wydać w 2016 roku.

 

Nasze projekty

  • Widziane z Warszawy

 

Sponsor projektu

Partnerzy projektu

Sponsor projektu