Papier, obraz, nożyczki – Magda Bielesz

wpis w: Wydarzenia | 0

18 listopada 2017, godz. 12:00

Twórczość Magdy Bielesz bardzo mocno związana jest z jej życiem prywatnym. Jej sztuka porusza takie tematy jak obietnice szczęścia, życiowa witalność, ale również problemy upośledzenia ciała, starości, które brak reprezentacji wyklucza z komunikacji społecznej. W ujęciu artystki odzyskują one swoje miejsce w naturalnym cyklu życia. W pracach Magdy Bielesz jest nadzieja i radość życia, ujawnione często w dziecięcej, bajkowej stylizacji.

Jak sama mówi: „W każdej dziedzinie mojego życia staram się zabierać z rzeczywistości tylko tyle ile jest mi potrzebne w danym momencie. Maluję to czego zawsze mi brakowało, poprzez moje obrazy spełniam swoje marzenia”. Ale malarstwo to nie wszystko. Magda tworzy swoje dzieła mieszając techniki, bawiąc się formą i sposobem. Tak też było podczas spotkania. Uczestnicy poznali artystkę i jej aktualną drogę twórczą. Mieli możliwość sami stworzyć dzieło sztuki dzięki połączeniu tytułowych rzeczy: papieru, obrazu i nożyczek.

Magda Bielesz to malarka realizujaca projekty w różnych dziedzinach sztuk wizualnych (obrazy, fotografie, filmy wideo). W 2002 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotna laureatka jego nagrody. Wystawiała swoje prace na ponad 100 wystawach w polskich i zagranicznych galeriach i muzeach. Jej prace znalazły się także w stałych kolekcjach w kraju i za granicą; min w Narodowej Galerii Zachęta i Museum of New Art w Detroit, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, Istanbul Contemporary Art Museum. W ostatnich latach współpracowała z kilkoma fundacjami i instytucjami kulturalnymi w Warszawie i Gdańsku (m.in. Atelier Foksal, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ZachętaNarodowa Galeria Sztuki, Stowarzyszenie Arteria, Fundacja Bęc Zmiana, Zrzeszenie KaszubskoPomorskie i inne) realizując działania społecznoedukacyjne oraz projekty z zakresu sztuk wizualnych. Szczęśliwa mama. Wystawy indywidualne wybór: Galerii Hoża, Warszawa (2008) Galerii Zero, Berlin (2003) Chwilami Nierealności, Galeria Ikona, Łódź (2007) 8 marca w Galerii Zachęta, Warszawa (2005) Universal Wish, MoKs, Mooste (2006) Wystawy zbiorowe wybór: Directors Lounge, Berlin, (2008) Outvideo Festival, Narodowe Centr, Ekaterinburg (2004) The Detroit Film Video Festival, Museum of New Art, Detroit (2005) Salon Europeen des Jeunes Createurs, Montrouge/Paryż The Collective Intelligence project, Art LaboratoryMars Pavillion, 51st Biennale, Wenecja iPop, Art murmur Gallery, Los Angeles Preview Berlin‘ 05 (Galeria Program), Berlin Na własną rękę, Galeria Zachęta, Warszawa

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz naszym patronom:

Fundacji Otwórz się

Dzielnicy Rodzica

Magazynowi Bliżej Przedszkola

Wydawnictwom Drugim

Pismu o sztuce Artifex

Galerii Przy Automacie

Portalowi Kiwi

Relacja

 

Galeria

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego