Malowanie po ścianie – Piotr Janowczyk

wpis w: Wydarzenia | 0

7 października 2017 spotkaliśmy się z artystą wyjątkowym. Piotr Janowczyk zajmuje się teorią oraz praktyką sztuk wizualnych. Projektował serie wydawnicze, albumy, layouty czasopism oraz plakaty. Jego ilustracje oraz artykuły z zakresu sztuk plastycznych były publikowane w magazynach: Exklusiv; Warsaw Point; Artifex; Świat, Kultura, Podróże; Photoshop; Po godzinach; Mówią Wieki; Życie Warszawy; Dziennik; Gazeta Wyborcza.

W swojej pracy plastycznej posługuje się językiem wizualnym, typowym dla kultury masowej. Stąd też jego wielokrotny udział w przedsięwzięciach związanych z komiksem, plakatem, street-artem oraz filmem animowanym. Jako twórca animacji wykonał na zlecenie TV HBO i AXN ponad 20 krótkich filmików do scenariuszy Rafała Skarżyckiego. W latach 2003 – 2007 współpracował jako rysownik z Życiem Warszawy, drukując dziesiątki komiksowych plansz oraz shortów. W roku 2004 jego prace zostały włączone do “Antologii Komiksu Polskiego” wydawnictwa Egmont. W tym czasie powołał do życia i jako redaktor naczelny prowadził, magazyn COM X, skupiając młode pokolenie twórców ze środowiska warszawskiego. Wielki miłośnik street-artu i autor wielkoformatowych murali ściennych, które można zobaczyć zarówno na ulicach Warszawy jak i w prestiżowych lokalizacjach – np. “Mur Sztuki” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jako wykładowca Akademii Fotografii i warszawskiej ASP (2003-2005) był wielokrotnie zapraszany do jury konkursów graficznych, fotograficznych i ilustratorskich. (m.in.: BWA POLYGONUM, Warszawska Jesień Fotograficzna, LAIF, VOYAGE, Animuj Warszawę). Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak powstają murale, czy malowanie po murze to sztuka, czy może już wandalizm. Na samym końcu każdy z uczestników przygotował swój własny projekt streetartowy na papierze.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz naszym patronom:

Fundacji Otwórz się

Dzielnicy Rodzica

Magazynowi Bliżej Przedszkola

Wydawnictwom Drugim

Pismu o sztuce Artifex

Galerii Przy Automacie

Portalowi Kiwi

Galeria

Relacja ze spotkania

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego