Langiewicz pod Świętym Krzyżem

Wybuch Powstania Styczniowego, choć tak oczekiwany, był zaskoczeniem dla wielu. Spiskowcy nie zdążyli odpowiednio przygotować się do walki, która od samego początku przybrała formę improwizacji. W Sandomierskiem na czele powstańczego zrywu stanął Marian Langiewicz. Po zaciętych zmaganiach został on wyparty ze swej bazy w Wąchocku i w poczuciu porażki dotarł do Nowej Słupi. Tu, w podleśnym obozowisku zrekonstruował pokiereszowany oddział i przygotował go do nieuchronnej walki z lepiej wyszkolonym, a zwłaszcza lepiej wyposażonym przeciwnikiem. W decydującej walce, kosy, sztucery i dubeltówki, wytrzymały napór armat i dalekosiężnych karabinów. Bitwa pod Świętym Krzyżem była pierwszym zwycięstwem powstańców w regionie. Jeszcze większym sukcesem okazał się śmiały odwrót pod nosem wroga.
O tych dramatycznych wydarzeniach sprzed ponad 150 laty opowiada krótki film. Zapraszamy.

Kafle z Bodzentyna

Materiał video pochodzi ze strony Youtube

Ozdobą bodzentyńskiego zamku były niezwykłej urody piece z późnogotyckich i renesansowych kafli. Zdawano sobie sprawę z ich walorów estetycznych. toteż nieprzesadnie w nich grzano, by przetrwały jak najdłużej. Podzieliły jednak los zamczyska. Na szczęście ich fragmenty ocalały w ziemii i zostały wydobyte podczas prac archeologicznych. Niektóre udało się poskładać i skleić.

Bodzentyńskie kafle są przechowywane w Muzeum Narodowym w Kielcach. Widnieją na nich wyobrażenia zwierząt, ludzi, świętych, aniołów, a także herby rycerskie i państwowe. Niektóre przedstawiają sceny turniejowe i polowań, fantazyjne stwory. Piękny jest zwłaszcza kafel ze św. Jerzym, ukazanym tradycyjnie konno, w zbroi, gdy przebija włócznią smoka. Na uwagę zasługuje też uroczy kobziarz oraz grające i tańczące zwierzęta.

Łysogóry 1964

Materiał video pochodzi ze strony Youtube

Góry Historii

“Góry Historii” – film pokazujący piękno Łysogór. W rolach głównych: Bodzentyn, Dębno, Góra Witosławska, Nietulisko, Samsonów, Święta Katarzyna, Święty Krzyż, Tarczek, Wąchock Głosu użyczył Jerzy Trela. Pomysł: Wojtek Kalwat i Lidia Ujazdowska. Zdjęcia Krzysztof Pęczalski.

 

Łysogóry 200 lat temu

Animacja pokazująca teren Łysogór 200 lat temu. Tak mniej więcej wyobrażamy sobie jak wyglądały te tereny 200 lat temu. Spędziliśmy mnóstwo czasu w archiwach, szukając dokumentacji na kościelnych strychach, czasem w kolekcjach prywatnych i wielu innych miejscach. Konfrontowaliśmy to z naszą wiedzą: historyków, historyków sztuki, archeologów i działaliśmy. Powstało wiele godzin materiału z czego to jedynie maleńki procent, ale planujemy więcej…

Sandomierz

W ramach tegorocznej edycji EDD zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Świętokrzyskie widoki”. Na ekspozycji pokazujemy ponad 80 zabytkowych, unikatowych i nieznanych fotografii z końca XIX i pocz. XX w. ze zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, działającego w latach 1906-1944.

Drzwi Gnieźnieńskie – Drzwi Świętego Wojciecha

Wyjątkowy film zrealizowany z wykorzystaniem współczesnych technik filmowych, które pozwoliły ożywić jedno z najpiękniejszych dzieł polskiej sztuki romańskiej – brązowe drzwi katedry gnieźnieńskiej. Historia przenosi widza w sam środek baśniowej sztuki romańskiej oraz w pierwsze wieki państwa polskiego.

Drzwi Gnieźnieńskie są jednym z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Ukazują one żywot biskupa Wojciecha, męczennika i pierwszego polskiego świętego. Dzieło bezimiennych średniowiecznych mistrzów robiło i nadal robi duże wrażenie tak na wiernych, turystach, jak i miłośnikach sztuki. Nie ma podręcznika historii, czy historii sztuki bez ilustracji ukazujących wydarzenia sprzed ponad tysiąca lat. Dzięki nowoczesnym technikom animacyjnym przenieśliśmy je w inny wymiar. Statyczne postacie ludzi i zwierząt „ożyły” i przemówiły, a poszczególne kwatery drzwi i bordiury zamieniły się w krótkometrażowy film animowany. W ten sposób powstała barwna i przejmująca opowieść o życiu i męczeństwie patrona Królestwa Polskiego, o początkach Polski, religii, władzy i trudnych decyzjach. Utrzymanie romańskiej formy umożliwi dotknięcie odległej historii, dawnej kultury w romańskiej formie, stanowiącego element europejskiego dziedzictwa.